CEMFALA

Pozbywamy się eternitu 

W latach 60 i 70 większość dachów było pokrywanych eternitem, a to przez brak świadomości w kwestii wpływu na zdrowie zawartego w nim azbestu. Eternit to przyjęta nazwa potoczna dla materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. Obecnie azbest uznawany jest za jedno z dziesięciu najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń i według Unijnej dyrektywy wydanej w 2002 roku, do 2032 roku ściany i dachy zawierające ten materiał muszą zniknąć. Czas ucieka a szacuje się, że z 15,5 mln ton do tej pory zutylizowano niewiele ponad, 6 mln ton tego surowca.

Jak groźny jest azbest?

eternit ekologiczny

Swoją popularność azbest zdobył dzięki niepalności, używany był już w starożytności, jednak to jeszcze w naszych czasach wykorzystywano go do pokryć dachowych i płyt elewacyjnych, a także produkowano z niego rury instalacji wodno-kanalizacyjnych, węzły ciepłownicze i przewody kominowe, zsypy, okładziny szczęk hamulcowych w autach, lepiki, papy, zaprawy gruntujące, oraz tektury uszczelkowe w sprzęcie AGD. Może wydawać się, że zawartość azbestu nam nie szkodzi jednak należy mieć na uwadze, że skutki jego wdychania mogą pojawić się dopiero po 20 - 30 latach, co może sprawić, że nie uznamy go za przyczynę choroby. Schorzenia, które powoduje azbest to: pylica azbestowa, rak płuc, rak oskrzeli, międzybłoniak opłucnej albo otrzewnej. Azbest to mikroskopijne włókna krzemianowe, które przenikają do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Z uwagi na to, nikogo nie powinna dziwić konieczność utylizacji materiałów posiadających go w składzie. 

Zamiennik eternitu 

Warto zapoznać się z zamiennikiem eternitu. Tutaj uwagę przykuwa Eurofala, który potocznie przez Klientów nazywana jest - eternitem ekologicznym. Ten rodzaj pokrycia z eternitem łączą jedynie profile fal, poza tym nie mają żadnych cech wspólnych. Eternit ekologiczny ma zdecydowanie więcej zalet niż klasyczny eternit. Przede wszystkim nie jest zagrożeniem dla zdrowia, ani dla środowiska. Poza tym płyty eternitowe faliste waga są porównywalne do niegdyś stosowanego rodzaju eternitu. Eternit ekologiczny jest bardzo wytrzymały i co przy tym zaskakujące, wyjątkowo tani. Dzięki technologii w jakiej został wykonany, jest ekologiczny oraz odporny na korozję. Plusem zdecydowania się na ten rodzaj pokrycia, jest także łatwość jego montażu. Ponadto w przeciwieństwie do eternitu starego typu, posiada także wszelkie konieczne dopuszczenia i deklaracje zgodności. 

Dobra decyzja, a nie tylko konieczność

Mimo, że zmiana pokrycia z eternitu jest odgórnie narzuconym obowiązkiem, to należy pamiętać, że jest to zdecydowanie dobra i wieloletnia inwestycja. Wymianie pokrycia na eternit ekologiczny, może podnieść trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Najważniejsze jednak pozostaje to, że ten zamiennik eternitu nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.